Houba reishi nachází své uplatnění už po tisíce let jako doplněk stravy s řadou zdravotních benefitů. Rakouští vědci nyní odkrývají širší potenciál využití této pozoruhodné houby. Zjišťují, zda by se z ní daly vyrábět elektronické součástky, které by byly biologicky rozložitelné.
Udržitelná elektronika musí být dobře recyklovatelná
Magazín Science Advances publikoval studii provedenou v roce 2022 na Univerzitě Jana Keplera v Linci. Vědci zde zkoumali vlastnosti mycelia, tedy sítě houbových vláken, které by hypoteticky mohlo nahradit plastové součásti v elektronice, především v počítačových čipech a bateriích.
Elektronická zařízení jsou nedílnou součástí našich životů. Problematická je ale jejich omezená životnost a ekologicky náročná likvidace. Vědci se proto snaží vyvinout alternativu, která by byla udržitelnější a zároveň vykazovala podobné vlastnosti jako stávající materiály, které se pro výrobu elektroniky používají.
Zmiňovaný výzkum zaměřil na možnosti nahrazení nerozložitelných a obtížně recyklovatelných materiálů takovými, které slibují biologickou degradaci a snadnou recyklaci elektronických zařízení. Demonstrovali koncept růstu a zpracování povrchu houbového mycelia jako biologicky odbouratelného substrátového materiálu vhodného pro výrobu udržitelné elektroniky.
Využití reishi namísto plastů
V češtině známe houbu reishi pod názvem lesklokorka lesklá, který odkazuje na povrch houby – pevný a hladký. Reishi patří mezi dřevokazné houby a roste na tlejícím dřevě. Studie odkazuje právě na izolační vlastnosti reishi a dále na hustou síť houbových vláken, která jsou nebývale pevná.
Hlavní výhodou potenciálních elektronických součástek vyrobených z houby reishi je na rozdíl od stávajících plastových podle vědců jejich biologická rozložitelnost. Materiál, kteří v laboratoři vytvořili, se v přírodě rozloží za několik dnů. Nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena.
Využití reishi pro výrobu elektronických součástek se podle studie ukazuje jako slibná alternativa plastových komponentů. Také další druhy hub by mohly být v budoucnu vhodným materiálem udržitelné elektroniky. Aby bylo možné toto převést do praxe, je však zapotřebí dalšího zkoumání a také optimalizace nákladů na výrobu.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/reishi-elektronika-linec-houba-cipy-baterie-vyzkum-soucastky_2212101825_pat
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add7118