Strašák jménem Alzheimerova choroba: Má reishi uplatnění při její léčbě?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence, která se v současné době projevuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy. Houba reishi má schopnost zlepšovat zdraví mozku. A díky obsaženým účinným látkám má potenciál právě při léčbě Alzheimerovy nemoci.

Alzheimerova choroba a její příznaky

Alzheimerova choroba patří mezi závažná onemocnění mozku a postihuje zejména osoby staršího věku. Nevratně narušuje část mozku, a dokonce způsobuje úbytek mozkové hmoty, což se projevuje zhoršením kognitivních funkcí.

Pacienti v počátečních fázích pociťují zmatenost, vynechává jim krátkodobá paměť a často nezvládají základní úkony v každodenním životě a v sebepéči. V posledním stádiu je člověk s Alzheimerovou chorobou zcela odkázán na pomoc ostatních a mění se celá jeho osobnost.

Houba reishi a Alzheimerova choroba

Reishi se už po staletí využívá zejména v tradiční čínské medicíně. Je známá pro své protistresové účinky – tedy snižuje stres a pocity úzkosti – a zároveň je neuroprotektivní – má schopnost zklidňovat a vyrovnávat hyperaktivní nervový systém a podporuje činnost nadledvinek.

Právě stres je klíčovým faktorem pro produkci volných radikálů, což způsobuje narušení neurotransmiterů a dále zvyšuje riziko vzniku zánětu v mozku. Reishi obsahuje množství antioxidantů, které škodlivé volné radikály neutralizují a snižují zánět v těle.

Když je tělo vystaveno stresu, nadledvinky nepřetržitě uvolňují hormon kortizol (tzv. stresový hormon), který slouží jako přirozený protizánětlivý prostředek a je nezbytný pro správné fungování organismu při stresových situacích. Tehdy se uvolňuje ve velkém množství a způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi, protože tělo spotřebovává více energie.

Nicméně při chronickém stresu dochází v těle k nerovnováze a vzrůstá riziko vzniku zdravotních obtíží, jako je zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a chronická únava. Reishi zvyšuje účinnost nadledvinek a podporuje vyvážený tok stresových hormonů. Patří totiž mezi adaptogeny, které pomáhají vrátit tělo zpět do homeostázy během nerovnováhy. Kromě toho pomáhají účinné látky obsažené v houbě reishi řídit cirkulaci kortizolu, snižovat „kortizolovou rezistenci“ a zklidňovat chronicky přetížený nervový systém.

Regulací stresové reakce dokáže reishi podporovat zdravou funkci mozku, zvyšovat odolnost vůči vnímaným stresorům, bojuje s volnými radikály a potlačuje vznik neurozánětů. Díky tomu je houba reishi jak ochranným, tak aktivním doplňkem léčebných postupů používaných u lidí s Alzheimerovou chorobou. Aby se potenciál konzumace houby reishi u postižených pacientů prokázal na tvrdých datech, je zapotřebí dalšího zkoumání pomocí klinických studií.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://themedicinalmushroomcompany.com/blogs/the-medicinal-mushroom-co-journal/alzheimers-awareness-month-mushrooms-for-brain-health
https://journals.lww.com/md-journal/Fulltext/2018/05110/Spore_powder_of_Ganoderma_lucidum_for_the.21.aspx
https://nemoci.vitalion.cz/alzheimerova-choroba/
https://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/

Napsat komentář