Reishi a zánět žaludku (žaludeční vředy)

Současný způsob života nahrává častějšímu výskytu žaludečních vředů. Čím je způsobem zánět žaludku a jak může prospět medicinální houba Reishi?

Vznik žaludečních vředů

Žaludeční vředy jsou způsobeny především špatným složením stravy a bakteriální infekcí Helicobacter Pylori. Když se k tomu přidá všudypřítomný stres, je na problémy zaděláno. Vředy také mohou vzniknout konzumací nesteroidních protizánětlivých léků – analgetik. Vznik vředů také podporuje kouření a alkohol.

žena s rukama přes břicho

Co jsou žaludeční vředy

Při žaludečním vředu (peptickém nebo také gastroduodenálním vředu) dochází k zánětu v žaludku. Vzniká hluboké narušení sliznice a přestávají fungovat ochranné složky. Rozvíjí se zánět (gastritida), na sliznici mohou vznikat vředy. Pokud prasknou, ohrožují život člověka. Žaludeční vřed narušuje nejen sliznici, ale také podslizniční vazivo a svalovou vrstvu žaludku.

serial-reishi-button

Stěnu žaludeční sliznice poškozuje působení kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy. Vzniká okrouhlé hluboké ložisko různých velikostí. Jestliže je sliznice žaludku zdravá, chrání ji hlen (mucin). Pokud je ale tvorba tohoto hlenu snížena kvůli nerovnováze, může se sliznice poškodit.

Jak může Reishi prospět při zánětu žaludku

Reishi neboli lesklokorka lesklá a Ganoderma lucidum je tradiční čínskou medicínou už dávno ceněná jako posilující houba. Reishi obsahuje množství různých druhů polysacharidů, přičemž vědecké studie u některých potvrdily možné protinádorové působení. Medicinální houba kromě jiného obsahuje velké množství terpenů (především triterpenů), enzymy, adenosin, organické germanium. U triterpenoidů (kyseliny ganodermová a lucidenová) je důležité zmínit jejich protizánětlivé působení.

Studie vlivu Reishi na žaludeční vředy

Během studie z roku 2004 byly polysacharidy z Reishi zkoumány na hojení žaludečních vředů způsobených kyselinou octovou u potkanů. Výsledky ukázaly, že podání přípravku z Ganodermy lucidum během 2 týdnů způsobilo významně zrychlené hojení vředů o 40,1% a 55,9%.
Výsledky naznačily, že tato houba může představovat užitečný přírodní přípravek pro prevenci a léčbu peptických vředů.
Zdroj: Gao Y, Tang W, Gao H, Chan E, Lan J, Zhou S. Ganoderma lucidum polysaccharide fractions accelerate healing of acetic acid-induced ulcers in rats.J Med Food. 2004;7(4):417-21.

V klinické studii z roku 2015 vědci využili výtažek z Reishi u krys, kterým byl podáváním 56% etanolu vyvolán zánět žaludeční sliznice. Krysám se na sliznici objevily krvácivé léze. Aby se zjistilo působení výtažku, byl porovnáván s kontrolní skupinou. Krysy, kterým byla podávána Reishi, neměly tak výrazně poškozenou sliznici, žaludeční vředy se lépe hojily.
Potvrdilo se, že extrakt z Reishi sliznici nijak nedráždí, poklesla činnost proapoptotických genů, které jsou důvodem umírání buněk sliznice. Vzrostla tvorba TGF beta, který tlumí zánět a především obnovuje tkáň.
Prokázal se ochranný vliv Reishi na poškozenou sliznici, který zároveň působí hojivě. Zdroj: Park JH, Jang KJ, Kim CH, Kim JH, Kim YK, Yoon HM. Ganoderma Lucidum Pharmacopuncture for Teating Ethanol-induced Chronic Gastric Ulcers in Rats. J Pharmacopuncture. 2015;18(1):72-8.

V každém případě je důležité v případě potíží konzultovat zdravotní stav s ošetřujícím lékařem. Má ale také smysl vědět o tom, že může Reishi pomoci při zánětu sliznice žaludku.

Použili jste Reishi na zánět žaludku? Jak vám pomohla? Podělte se o zkušenosti v naší diskuzi pod článkem.

serial-reishi-button