Reishi a cukrovka: Jaký vliv má medicinální houba na diabetes?

Reishi patří mezi nejvyužívanější medicinální houby, které mají řadu zdravotních benefitů. Tradiční čínská medicína s nimi pracuje už po staletí a v posledních letech se reishi stává předmětem také mnoha moderních výzkumů, například v souvislosti s civilizačními chorobami. Jaký vliv má konzumace extraktu z reishi na diabetes?

Dva typy cukrovky

Cukrovka je onemocnění spojené s poruchou metabolismu cukrů, konkrétně s výskytem zvýšeného množství cukrů v krvi a v moči. Na regulaci množství cukrů se podílí hormon inzulin. Zajišťuje, aby jednotlivé buňky v těle využily cukr jako zdroj energie. Rozlišujeme dva druhy cukrovky:

  • Cukrovka (diabetes) 1. typu – autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. Dochází tedy k nedostatečné produkci inzulinu. Jedná se o neléčitelné, avšak zvládnutelné onemocnění.
  • Cukrovka (diabetes) 2. typu – slinivka sice inzulin vytváří, tkáně jsou však vůči němu rezistentní, takže se cukr nedostává z krve do buněk. Tento typ cukrovky často způsobuje špatná životospráva spojená s nevhodným jídelníčkem, nadváhou a obezitou, vliv na propuknutí nemoci má i genetika. Onemocnění se dá léčit.

Reishi a cukrovka – co říkají moderní výzkumy?

Během posledních let proběhlo několik klinických studiích, a to jak na zvířatech, tak na lidech, které zkoumaly souvislosti mezi konzumací extraktu z reishi a hladinou cukru v těle.

V roce 2015 proběhla předklinická studie provedená na laboratorních myších. Z jejích výsledků vyplývá, že houby reishi snižují množství cukru v krvi. To je způsobeno zvýšením hladiny hormonu inzulinu.

Další studie provedená také na laboratorních myších dodala, že houby reishi mají schopnost snižovat výdej glukózy játry a zvyšovat využití tukových a kosterních buněk, což znamená, že nejen snižují hladinu glukózy v krvi, ale také působí na její využití jako zdroj energie místo pouhého uchovávání v játrech, jak tomu běžně bývá.

Přejděme však ke klinickým výzkumům prováděných na lidech. Během jedné studie se celkem 71 dospělým pacientům s diabetem 2. typu podávalo 1800 mg extraktu z houby reishi jako alternativu k jejich běžnému příjmu inzulinu po dobu větší než 3 měsíce. Účastníci této studie byli podrobeni optimalizaci dávky a častému testování hladiny glukózy v krvi. Z čísel bylo zřejmé, že houba reishi vykazovala příznivé výsledky při snižování hladiny glukózy v krvi.

Další klinická studie provedená na 84 diabetických pacientech s přidruženými srdečními a metabolickými onemocněními však předchozí zjištění nepotvrdila. V této studii byly účastníkům podávány houby reishi po dobu 16 týdnů, a přestože nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky, neobjevily se ani zprávy obhajující prospěšnou funkci hub reishi při regulaci hladiny glukózy v krvi. Z toho vyplývá, že pro úplné potvrzení pozitivního vlivu reishi na diabetes 2. typu je zapotřebí více dat.

V každém případě je reishi pro lidský organismus prospěšná i z jiných důvodů. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, využívá se jako účinná podpůrná léčba u nádorových onemocnění a nemocí cévní soustavy, podporuje imunitní systém a působí proti úzkostem a depresím. Její užívání v kombinaci s principy zdravého životního stylu tak může významně podpořit zdraví a kvalitu života.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://food-med.com/preventive/diabetes/diabetes-and-lingzhi-reishi-mushrooms/
https://zdravi.euro.cz/leky/cukrovka-priznaky-lecba-1-2-typ/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25790910/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23874589/
https://dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,0738f8d34e863c74,1629a45749954343.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27511742/

Napsat komentář