Není houba jako houba: Jaké účinky má reishi a hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná se těší velké oblibě na talířích nejen vegetariánů a veganů, do svého menu ji zařazují i mnohé konvenční restaurace. Výrazná chuť a široká škála možností, jak ji chutně připravit, však překvapivě nejsou její hlavní předností. Podobně jako čínskou medicínou tolik ceněná reishi, se i hlíva ústřičná řadí mezi tzv. medicinální houby. Jak se liší jejich účinky a čím jsou tyto houby prospěšné pro náš organismus?

Medicinální houby a jejich přínosy pro zdraví

Různé druhy medicinálních hub jsou napříč světem známé už po dlouhá staletí. Díky řadě prospěšných látek (např. antioxidanty, polysacharidy atd.), které jsou v nich obsaženy, pozitivně ovlivňují chod organismu a jeho funkce nebo se naopak podílejí na snižování rizik některých onemocnění.

Mezi nejznámější medicinální houby patří třeba sibiřská čaga, reishi, cordyceps nebo coriolus. Možná vás ale překvapí, že k nim řadíme i ty houby, které běžně vídáme na talíři, aniž bychom tušili, co za poklad si to vlastně vkládáme do úst. Také shiitake nebo hlíva ústřičná mají účinky, pro které stojí za to si je pravidelně dopřávat.

Reishi, houba nesmrtelnosti

Reishi, česky lesklokorka lesklá, známá také pod názvem ganoderma lucidum, je známá dřevní houba pocházející z Asie. Z pohledu tradiční čínské medicíny patří mezi hojně využívaný a uznávaný prostředek pro zlepšení kvality života a k udržení pevného zdraví. Ne nadarmo se jí přezdívá „houba nesmrtelnosti“ nebo také „božská houba“ – její pravidelné užívání údajně vede k dosažení dlouhověkosti.

Reishi obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, např. antioxidanty, polysacharidy, peptidoglykany a triterpeny a dále esenciální aminokyseliny lysin a leucin. Reishi podporuje imunitu a chod metabolismu, napomáhá správné funkci neurologické a cévní soustavy, povzbuzuje trávení je dobrým pomocníkem v boji proti stresu a úzkostem. V posledních letech se stává oblíbeným předmětem zkoumání pro své protinádorové působení.

Hlíva ústřičná, v kuchyni i v medicíně

Hlíva ústřičná je dřevokazná jedlá houba, která se v přírodě vyskytuje na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů. Tato oblíbená houba je vítaným zpestřením jídelníčku a v některých případech dokáže v pokrmech šikovně nahradit maso. Na guláši z hlívy si rádi pochutnají i zarytí masožravci, polévka z hlívy ústřičné zase příjemně zahřeje v chladných dnech.

Podobně jako reishi, také hlíva obsahuje velké množství cenných látek, prospěšných pro chod organismu. Patří mezi ně antioxidanty, díky kterým chrání organismus před oxidačním stresem a stimuluje imunitní systém. Nachází se v ní také polysacharidy, peptidy, proteiny, terpenoidy, estery mastných kyselin či polyfenoly. Díky vysokému obsahu vitamínu B3 (niacinu) pomáhá konzumace hlívy snižovat únavu a vyčerpání a harmonizuje psychiku. Vitamín B2 (riboflavin) zase přispívá ke správnému chodu metabolismu a fungování nervového systému. Obsažené látky také pomáhají k udržení zdravé pokožky a sliznic, k dobrému zraku a udržování správné hladiny cholesterolu v krvi.

Reishi vs. hlíva

Hlavní devizou hlívy ústřičné je, že je snadno dostupná i v našich končinách. Plodnice houby jsou běžně k zakoupení za poměrně nízkou v obyčejném supermarketu, a navíc si ji můžeme jednoduše vypěstovat i v domácích podmínkách. Hlíva ústřičná se prodává čerstvá i sušená (např. namletá jako koření). K dostání jsou také kapsle, sloužící především jako doplněk stravy pro podporu imunity. Rovněž ji můžete konzumovat ve formě extraktu, který obsahuje více koncentrovaných účinných látek, než najdeme v běžné porci hlívy na talíři nebo v její rozemleté formě.

Pěstování reishi naopak podléhá přísným podmínkám. Aby si zachovala všechny účinné složky a kvalitu, nacházejí se plantáže reishi v odlehlých oblastech tibetských a čínských hor, kde je čistý vzduch a neznečištěná půda. Přísně hlídaný proces pěstování a následného zpracování medicinální houby se odráží na ceně preparátu. Extrakt z reishi si můžete ve formě kapslí zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230384/
https://gymbeam.cz/blog/jake-ucinky-ma-reishi-hliva-ustricna-a-dalsi-medicinalni-houby/
https://www.webmd.com/diet/what-health-benefits-oyster-mushrooms
https://www.pestitelka.cz/hliva-ustricna

serial-reishi-button

Napsat komentář