Existuje divoká Reishi, která roste volně v přírodě. Tato houba se dá vypěstovat nejen v průmyslové podobě, ale také se dá pořídit sadba hub Reishi, a můžete si vypěstovat vlastní.
Lesklokorka lesklá, jak zní její český název, je neobvykle zabarvená chorošovitá houba. Roste na pařezech listnatých stromů jako je dub, buk nebo topol. Pěstování Reishi je ale možné i na špalcích, balících pilin uvedených listnatých stromů a také výjimečně na jehličnanech. Houba se dá pěstovat i v bioreaktoru.
Divoká Reishi je mnohem náchylnější vůči napadení hmyzem, vlivu životního prostředí nebo také plísním.
Sadba hub Reishi
Pro získání kvalitní Reishi je třeba dbát na výběr kvalitních odrůd. Při umělém pěstování se dají podmínky kontrolovat. Začátky umělého pěstování sahají do první poloviny 20. století. Japonští vědci začali pěstovat Ganodermu lucidum (latinský název této houby) na pilinách v roce 1971. A to už se dostáváme k vlastním způsobům pěstování.
Houba Reishi – možnosti pěstování
1. Pěstování na polenech
Tato metoda je považována za ideální. Díky ní dosahuje červená Reishi těch nejlepších hodnot. Kromě toho se dá velmi dobře kontrolovat možné znečištění. Většinou se využívá dřevo, na kterém roste houba v přírodě. Obvykle se jedná do dubová polena. Ta se nejdříve nechají vyschnout a následně se naočkují podhoubím. Pak se polena zahrabou do půdy, která je plná živin. Během pěstování je třeba dbát na teplotu a vlhkost. Ideálně vyzrálé jsou plodnice za 12 měsíců (sklízejí se za 10-12 měsíců).
2. Pěstování v pytlích na pilinách / dřevní štěpce
Další velmi častou metodou je pěstování v pytlích naplněných pilinami nebo dřevní štěpkou. Místo pytlů se dají využít i lahve. Sice se jedná o levnější způsob, výsledek už ale není tak ideální.
3. Pěstování v bioreaktoru s využitím kapalného substrátu
Za nejlevnější metodu se považuje pěstování Reishi v kapalném substrátu v nádržích (někdy se také uvádí jako „pěstování v hlubokých vrstvách“). Toto pěstování je možné dobře kontrolovat. Při této metodě není důležitý vývoj plodnic. Výsledné houby ale dosud neměly ani kvalitu Reishi pěstovaných na pilinách. Při této metodě je významná rychlost ne kvalita.
Pěstování Reishi v domácích podmínkách
Věděli jste, že si Reishi můžete vypěstovat doma? Není to úplně jednoduché, ale také nic neproveditelného. Začít s tím můžete kdykoliv v roce.
Základem jsou sterilizované piliny. Toho docílíte tak, že bukové nebo topolové piliny dáte do varných sáčků (objem sáčků 1,5-2 kg) a vaříte je zhruba jednu až dvě hodiny. Po vychladnutí pilin v sáčku vytvoříme otvor, do kterého sadbu vložíme. Pak sáček zavážeme a uděláme několik otvorů a umístíme ho do prostoru o teplotě zhruba 20 °C. Houby mohou začít růst. Ke sklizni jsou připraveny, když je klobouček zabarven červenohnědě. To trvá asi 2-3 měsíce.
Protože se Reishi nekonzumuje čerstvá, je třeba plodnici usušit a následně rozemlít na prášek, který se dá třeba přidávat k jídlu.