Houba reishi a její potenciál při zotavení ze syndromu vyhoření

Dlouhodobý stres, přetížení, nedostatek spánku. Tyto faktory mohou často vést až k syndromu vyhoření, který dá zabrat duševnímu i fyzickému zdraví. Následná regenerace je klíčová a právě zde může pomoci královna čínské medicíny – houba reishi.

Co je to syndrom vyhoření

S vyhořením (tzv. burnoutem) se v moderní době setkáváme čím dál tím častěji, a to napříč generacemi i povoláními. K vyhoření dojde tehdy, kdy bouchne pomyslný papiňák. Jsme dlouhou dobu pod velkým stresem a ne vždy si to uvědomujeme, tíží nás pocity frustrace a bezmoci nad naším (nejen) pracovním životem, cítíme se nedostatečné ohodnocení v práci či uznání v rámci rodičovských povinností a máme špatně nastavený “work life balance”, tedy rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Vyhoření se projevuje emočním vyčerpáním, sníženou výkonností, náladovostí, zhoršením vztahů nebo vyhýbáním se kontaktu s lidmi a řadou fyzických projevů (nejčastěji se jedná o nespavost, únavu, bolesti hlavy, nechutenství nebo časté onemocnění bez zjevné příčiny).

Jak pomůže reishi při vyhoření

Vlastnosti, díky kterým je houba reishi tak oblíbená při podpoře organismu zatíženém stresem, mohou také poskytnout úlevu od příznaků syndromu vyhoření a při následné regeneraci

Reishi vám především pomůže znovu dobře spát. Obsahuje aktivní sloučeniny zvané triterpeny a steroly, které mohou zvýšit hladinu uklidňujících neurotransmiterů (např. serotonin), a tím podporovat procesy regulace spánku, abyste ráno vstávali svěží a odpočatí.

Další aktivní látky v houbě reishi mohou zmírnit úzkost, která nedílně doprovází pocity přepracování nebo nedostatečnosti. Výtažky z houby reishi jsou bohaté na fenoly a flavonoidy, které mohou působit proti úzkostem podobně jako léky na předpis.

Vyhoření může zvýšit zánět především v mozku, ale i v celém těle. Dlouhodobý stres ovlivňuje, jak imunitní buňky reagují na hormony, které regulují zánět, což ztěžuje kontrolu přirozených zánětlivých reakcí. To může být důvod, proč mají lidé se syndromem vyhoření vyšší hladiny zánětlivých markerů v krvi. Reishi naopak rozvoji zánětu v těle zabraňují nebo vzniklý zánět snižují.

Snydrom vyhoření se v mnohých příznacích podobá tzv. neurastenii, tedy stavu charakterizovaného sníženou kognitivní funkcí, únavou po duševní námaze a extrémní únavou, bolestí nebo úzkostí po fyzické námaze. V čínské studii účastníci, kteří dostali polysacharidový extrakt z reishi, zaznamenali výrazné zlepšení symptomů neurastenie ve srovnání se skupinou s placebem. Z toho vyplývá, že reishi může nabízet zdravotní výhody jak pro pacienty s vyhořením, tak pro pacienty s neurastenií.

Syndromu vyhoření je v každém případě nejlepší předcházet. Napomůže tomu čas na aktivity, co nám dělají radost a při kterých si dokážeme mentálně odpočinout, sebepéče, optimální zorganizování pracovní doby a také včasná komunikace s odborníkem, pokud na sobě pozorujeme první příznaky psychické nepohody.

Zdroje: 
https://wilewomen.com/blogs/journal/reishi-for-focus-and-burnout-relief
https://learn.freshcap.com/tips/reishi-mushroom-burnout-recovery
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/syndrom-vyhoreni-skryty-nepritel-moderni-doby
https://pubmed.ncbi.nlm-nih.gov/15857210/

serial-reishi-button




Napsat komentář