Migrénami trpí stále více osob. Tyto bolesti hlavy se často velmi špatně zvládají. Jaký vliv na migrénu může mít houba Reishi?
Co je migréna
Jako migréna se označují silné bolesti hlavy, které trvají několik hodin, ať už po jedné, nebo na obou stranách hlavy. K tomu se často přidávají symptomy, kterým se často říká „aura“. Tyto stavy se opakují. Migréna je běžná neurologická porucha, obzvláště u žen. Bývá geneticky velmi provázaná. Tyto bolesti hlavy představují velkou zátěž a ovlivňují život osob, které trápí migréna.
Na spuštění migrény může mít vliv řada faktorů, mezi které patří stres a málo spánku, náhlé změny tlaku a počasí, vystavením světlu (citlivost na světlo), citlivost na hluk, některé druhy jídla (čokoláda, alkohol), hormonální stav, některé léky. Pokud má pacient migrénu, měl by se vyvarovat spouštěčů. Podle míry bolestí se přistupuje k různě silné medikaci. Léky často při delším užívání mívají vedlejší účinky.
Vliv Reishi na organismus
Houba Reishi, kterou česky známe jako lesklokorku lesklou a botanicky jako Ganodermu lucidum, je známá svým širokým vlivem na různé oblasti zdraví. Jedná se o známý adaptogen, protože omezuje fyzický a psychický stres. V tradiční čínské medicíně se Reishi kromě jiného využívá na zklidnění duše, při duševní nerovnováze, nespavosti, únavě.
Vliv Reishi na migrénu
Časopis International Journal of Pharmacy v roce 2012 uveřejnil výsledek studie, která se zabývala vlivem Reishi na symptomy migrény. Vycházel z výsledků 220 mezinárodních pacientů v Pakistánu ve věku 10-65 let. Nejčastěji trpěli migrénami pacienti ve věku 10-30 let. 66 pacientů přitom trpělo chronickou migrénou. Testovaní v dotazníku uvedli, že migrénu jim spouští stres 50,9 %, citlivost na světlo 48,18 % a hlasitý hluk 45,5 %. Pacienti užívali Reishi měsíc až rok. 62 pacientů pociťovalo velkou úlevu od bolesti, a navíc se jim snížil počet záchvatů. 54 pacientů hlásilo stav zcela bez vedlejších účinků po konzumaci Reishi. Mizivý počet osob, který hlásil vedlejší účinky, se týkal citlivého trávicího traktu, což je typické pro chronicky nemocné s migrénou.
Studie uvedla, že léčba migrény pomocí Reishi byla velmi účinná a u většiny pacientů, kteří ji užívali, zcela odstranila migrénu. Přitom se víceméně neobjevily vedlejší účinky.
Ať už z tradičního používání, nebo i na základě výsledku pakistánské studie, se zdá být Reishi jako slibná šance pro pacienty s migrénou.
Zdroj:
1) Wikiskripta.eu
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
3) David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny, Triton, 2011
4) Dr. Fakhsheena Anjum, Nighat Razvi, Hina Yasin, Arije Ahmad, Marvi Khan Sherwani, Nimra Rahim Khan, Sidra Arshad. International Journal of Pharmacy, 2012. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/263089492_CAUSES_OF_MIGRAINE_IN_KARACHIITES_AND_ITS_TREATMENT_FROM_MUSHROOMS