Účinky Reishi na psychické zdraví: Takhle může pomoci

Psychické zdraví je velmi důležitou součástí našeho života. Jeho stav se totiž promítá do dalších oblastí a může souviset s rozvojem různých chorob. Jakou roli v tom hraje houba Reishi?

Co je psychické zdraví

Můžeme ho označovat jako psychické zdraví, duševní zdraví, nebo také jako mentální zdraví. Vypovídá o úrovni fyzické, duševní a sociální pohody a o absenci psychických poruch. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že jako pohodu si můžeme představit jako schopnost realizovat vlastní představy, zvládat běžný stres života, ale také produktivní práci a to, jak je člověk schopen přispět ke své komunitě. Pokud není navozen stav pohody, mohou se objevit závažná onemocnění a dokonce i smrt.

Houba Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum) už po staletí používají taoističní mnichové a mudrci, aby podpořili duchovní energii, zklidnili mysl a přeměnili negativní energii v těle. O houbě Reishi je známé, že se využívá ve velké spoustě oblastí a ne jen tak náhodou se jí říká „houba duchovní síly“. Ví se o jejím vlivu na imunitní systém, ale také o tom, že slouží jako adaptogen. Mezi adaptogeny patří takové potraviny, které jsou schopny vyrovnávat psychický a fyzický stres. A právě tato skutečnost je v oblasti psychického zdraví velmi důležitá.

Reishi a psychické choroby

Reishi se dokonce říká i „nejlepší antistresová bylina“. Z hlediska psychických chorob je také důležité zmínit, že právě Ganoderma je považována za nejlepší houbu proti úzkosti a souvisejícím problémům. Tradiční medicíny Reishi nasazují také proti nadměrnému stresu a příznakům deprese. Tyto potíže se v současné moderní době týkají stále většího počtu osob, které se potřebují vypořádat s těmito problémy.
Asijská učení o houbě Reishi tvrdí zajímavé informace. Dozvíte se například to, že houba Reishi otevírá energetické centrum, které se nachází na temeni hlavy a říká se mu „korunní čakra“. Tím je možné odstranit karmické překážky a starou psychickou zátěž.

Také moderní „západní medicíny“ ukazují prostřednictvím studií, že stres patří mezi nejvýznamnější hlavní faktory nejrůznějších onemocnění. Ve stresu děláme spoustu věcí jinak, než jak bychom se chovali za normálního stavu. Například necvičíme, špatně jíme, vzniká hormonální nerovnováha, trpíme zažívacími problémy, záněty a nabaluje se spousta dalších zdravotních komplikací.

Reishi na deprese

Studie také řešily vliv houby Reishi na deprese a ukázalo se, ze se skutečně jedná o slibný prostředek s tonizujícími účinky, díky kterým organismus lépe funguje. Díky Reishi můžeme navodit více klidu a relaxace (má vliv na centrální nervový systém), lépe nastavit mysl a nastavit se na řešení důležitých věcí.

Reishi a neurastenie

Vědci zjistili, že deprese, úzkost a další poruchy nálad mají propojení s nerovnováhou neurotransmiterů (mezi hlavní patří serotonin, dopamin, GABA a norepinefrin). Neurastenie je stav, který bývá spojován s depresí, úzkostí nebo emočním stresem. Například randomizovaná, dvojitě zaslepená studie na 132 lidech s neurastenií zjistila významný pokles únavy a znatelné zlepšení celkové pohody potom, co účastníkům byl podáván doplněk stravy z Reishi.

Zdroj:
1) Wikipedia.org
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

3) Jayanthi.K. Reishi Mushroom – Promising in treatment of Depression. Dostupné z https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/1020631.pdf
4) Wenbo Tang, Yihuai Gao, Guoliang Chen, He Gao, Xihu Dai, Jinxian Ye, Eli Chan, Min Huang, Shufeng Zhou. A randomized, double-blind and placebo-controlled study of a Ganoderma lucidum polysaccharide extract in neurasthenia. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15857210/

serial-reishi-button

Napsat komentář