Reishi a Cordyceps jsou velmi rozdílné oblíbené medicinální houby a přece mají ještě něco společného. Pojďme se podívat na jejich účinky a na to jestli a případně kdy se dají užívat současně.
Účinky Reishi
Vliv Reishi na lidský organismus je velmi rozsáhlý. V široké míře ho využívá především tradiční čínská medicína (TCM). Reishi (lesklokorka lesklá) se tady uplatňuje při únavě, nespavosti, duševní nerovnováze. Praktikové TCM nasazují Reishi při nedostatku QI (dodává životní energii) a krve. Účinné látky Reishi také poměrně významně cílí na trávicí soustavu, houba se využívá při nechutenství, oslabené funkci sleziny a žaludku, vliv má ale i na dýchací soustavu. V této oblasti se uplatní při astmatu a při kašli s hleny. Také v případě vědeckých studií se často zkoumá využití Reishi při nádorových onemocněních, ale i u infekčních nemocí a při potížích s trávením.
Účinky Cordycepsu
Neobvyklá čínská houba je zvláštní svým způsobem života, ale také podobou. Cordyceps neboli housenice čínská roste ve vysokých nadmořských výškách v Číně, Nepálu a Bhútánu a v rámci TCM se využívá na potíže s dýchací soustavou – při dušnosti, chronickém kašli, ale také při únavě, bolesti zad. Podává se také třeba na pomočování a v případě impotence. Vědecké studie zkoumají například vliv složek Cordycepsu na plicní choroby. Zkoumá se fyzická výdrž, práce organismu s energií.
Reishi a Cordyceps
A co tedy mají obě houby společného? Jedná se totiž o adaptogeny, což znamená, že vyrovnávají psychický a fyzický výkon. Jejich společné využití bylo testováno i na sportovcích, kdy se projevilo, že díky tomuto spojení byla posílena regenerace organismu a tím podpořena fyzická kondice.
Reishi se uplatňuje u pacientů s rakovinou nejen v případě nechutenství, ale také na podporu psychického stavu a při únavě. Dodává energii, což opět mají s Cordycepsem společné.
Zdroj:
1) Wikipedia.org
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
3) Healthline.com