Problémy s početím se týkají stále většího množství párů. Hledá se vše, co by mohlo pomoci. Některé houby mají vliv na různé aspekty zdraví. Prospět mohou různými způsoby i v tomto případě. Podívejme se, jakou souvislost má Reishi a plodnost.
Za neplodný se považuje pár, který se neúspěšně pokouší o početí alespoň jeden rok. Vliv na plodnost má celá řada faktorů. Patří sem věk, protože s přibývajícími roky se pravděpodobnost početí snižuje. U žen klesá počet a kvalita vajíček, k tomu se mohou přidávat další zdravotní komplikace. Vliv mohou mít i sexuální dysfunkce. Na neúspěšném početí potomka se může podílet i životní styl. Nedostatek pohybu a špatná výživa se promítá do vzniku nadváhy, která také příliš k schopnosti početí nepřispívá. Omezující je i kouření a konzumace alkoholu, která navíc může mít vliv na vznik vrozených vad. Velký podíl se pak přičítá i stresu.
Tradiční čínská medicína a plodnost
Mezi houbami. Které využívá tradiční čínská medicína, byl ve čtyřech případech zjištěn vliv na podporu plodnosti. Shiitake pomáhá tělu zvládat stres a posiluje sexuální funkce. Cordyceps je adaptogen, který vyrovnává fyzický i psychický stres. Kromě toho pokusy na lidech ukázaly, že tato houba normalizuje funkci imunitního systému. Slouží jako antioxidant – předchází poškození buněk volnými radikály. Podporuje tak prevenci problémů s plodností. Také houba Maitake posiluje imunitní funkce. Nakonec tu máme houbu Reishi a na ni se podíváme podrobněji.
Reishi a plodnost
Reishi je v rámci tradiční čínské medicíny považována na specialistu v posílení imunitního systému. Její účinné složky vykazují protizánětlivý vliv, podílí se na regulaci nadměrné odpovědi imunitního systému (běžné u autoimunitních onemocnění), podporuje činnost makrofágů, monocytů, T lymfocytů. Podobně jako houba Cordyceps, i Reishi je považována za adaptogen. A zvládání stresu může být při potížích s početím velmi důležitým faktorem.
Ukazuje se, že Reishi má také pozitivní vliv na játra. Jeho pečující schopnosti jsou prospěšné především při dlouhodobém vlivu antikoncepce (ta na ně může negativně působit). Prospěšná může být houba, svým vlivem na játra, také u metod asistované reprodukce: IVF a IUI. Protizánětlivý vliv se může uplatnit v případech zánětů, endometriózy, ale i u děložních myomů.
Zdroj:
Wikipedia
Winston, D., & Maimes, S. (2007). Adaptogens: herbs for strength, stamina, and stress relief. Triton, 2011
Stamets, Paul. Mycelium Running How Mushrooms Can Help Save the World, Ten Speed Press, 2005.