Reishi nabízí pro lidský organismus řadu benefitů. Jedním z nich může být i prospěšnost Reishi na trávicí trakt. Co vědci zjistili?
Stále častěji se objevují názory lékařů, že trávicí soustava – především střevo a jeho mikroflóra – je základem pro zdraví člověka. Je důležité tedy podporovat látky ve střevech, které zdraví prospívají a omezit ty, které jim škodí. Zdravé střevo omezuje výskyt metabolických onemocnění. Střevní mikroflóra neboli mikrobiom představuje mikroorganismy, které žijí v trávicí soustavě. Vliv na tyto bakterie mají nejen geny, ale také strava a celkový životní styl. (1, 2)
Proces trávení souvisí také s dalšími zdravotními okolnostmi. Střevní dysbiózu představuje nejen nadýmání, ale také žaludeční nevolnost, průjem, zimnice nebo třeba únava. S touto dysbiózou a chronickým zánětem pak podle vědců souvisí obezita a další zdravotní komplikace.
Vliv Reishi na trávicí trakt
Vědci ve studii z roku 2015 zkoumali působení vodního extraktu z mycelia Reishi (lat. Ganoderma lucidum) na vyvolanou střevní dysbiózu. Zjistili, že účinné látky (vysokomolekulární polysacharidy (> 300 kDa)) v této houbě mohou podpořit zdravý stav střev. Omezily se nejen příznaky obezity u myší, ale také nárůst hmotnosti a inzulínová rezistence. Důležitou roli hrál poměr dvou druhů střevních bakterií – firmicutes a bakteroidetes – a hladiny proteobakterií nesoucích endotoxiny. Konzumace extraktu z Reishi při vysokotučné dietě bránila rozvoji tukové tkáně, zánětlivých procesů ve střevech a rozšiřování množství škodlivých bakterií. (2)
Jiná studie z roku 2017 zdokumentovala, že konzumace houby Reishi zabránila vzniku rakoviny tlustého střeva u hlodavců. Vědci provedli 3týdenní testování krys krmených vysokotučnou stravou doplněnou o 5% vodný extrakt dvou druhů. Zjistilo se, že extrakty výrazně snižovaly fekální sekundární žlučové kyseliny (kyselina lithocholová, kyselina deoxycholová). Tyto kyseliny představují karcinogeny tlustého střeva. Také se objevilo méně bakterií, které vytvářejí vedlejší žlučové kyseliny. Jednalo se o bakterie Clostridium coccoides a Clostridium leptum. Vyšší koncentrace mucinu a propionátu naopak znamenala pro střevo ochranný vliv. U myší nebyl zjištěn vyšší cholesterol v krvi. Vzrostl slizniční imunoglobulin (IgA) spojení s ochranou před vstupem cizorodých látek. Látky z Reishi se postaraly o ochranu sliznice. (3)
O zdravá střeva je zapotřebí pečovat především zdravým životním stylem a můžete ho doplnit i o doplňky stravy, které by měly být pečlivě vybírány.
Zdroj
1) https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99evn%C3%AD_mikrofl%C3%B3ra
2) Chih-Jung Chang, Chuan-Sheng Lin, Chia-Chen Lu, Jan Martel, Yun-Fei Ko, David M. Ojcius, Shun-Fu Tseng, Tsung-Ru Wu, Yi-Yuan Margaret Chen, John D. Young & Hsin-Chih Lai. Ganoderma lucidum reduces obesity in mice by modulating the composition of the gut microbiota. Nature communications. Published: 23 June 2015. Dostupné z https://www.nature.com/articles/ncomms8489
3) Yongshou Yang, Dwi Eva Nirmagustina, Thanutchaporn Kumrungsee, Yukako Okazaki, Hiroyuki Tomotake & Norihisa Kato. Feeding of the water extract from Ganoderma lingzhi to rats modulates secondary bile acids, intestinal microflora, mucins, and propionate important to colon cancer. Biosci Biotechnol Biochem. 2017 Jun 29:1-9. Dostupné z https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09168451.2017.1343117