Reishi pomáhá v řadě oblastí zdraví. Tato houba se řadí k látkám zvaná nootropika, která mají pozitivní vliv na stav mozku.
Co jsou nootropika
Slovo nootropikum je odvozeno z řeckých slov „nús” čili „mysl” a „tropos” v překladu „krok, obrat”, což ve výsledku představuje význam působit na mysl. Slovo poprvé využil v roce 1972 rumunský psycholog a chemik Corneliu E. Giurgeu. Může se jednat o přírodní látky, ale také o chemické přípravky. V souvislosti s nootropiky se vžil i název „chytré drogy”. Toto označení se ujalo pro skutečnost, že látky nezpůsobují závislost a zatím se nezjistilo, že by ničily zdraví. Také je zákon nezakazuje.
K čemu slouží nootropika
Nootropika posilují paměť, ale také mohou přispět k prevenci stárnutí, případně jeho zpomalení. Zároveň se podílejí na posílení kognitivních funkcí, jejichž útlum souvisí třeba s Alzheimerovou nemocí, ale i s úrazy hlavy. Kognitivní funkce jsou takové, při kterých člověk vnímá okolní svět, jedná a reaguje určitým způsobem a také provádí různé úkoly. Je schopen se učit, zapamatovat si a přizpůsobovat se okolí. Patří sem schopnosti koncentrace, paměti, rychlosti myšlení a podobně. Nootropika také zvládají omezovat poškození mozku oxidačního, i ischemického původu. Vědci se těmto stimulantům poměrně hodně věnují, protože působí efektivně a relativně bezpečně.
Reishi jako nootropikum
Jako nootropikum může posloužit i houba Reishi, kterou ve velké míře využívá tradiční čínská medicína. Lesklokorka lesklá, jak se říká této houbě česky, tonizuje Shen, což představuje mysl člověka, jeho vědomí a emocionální rovnováhu. Při poruchách Shenu člověk špatně spí, je náladový, má úzkosti a špatnou paměť. Právě v těchto případech se hodí využít tuto medicinální houbu. Podobně má smysl využít pro osoby s nedostatkem energie Qi a krve. Takoví lidé jsou unavení, slabí, mají závratě, nervové slabosti (neurastenie), ale také třeba závratě.
Reishi mírní stres, zklidňuje, pomáhá vytvořit pocit vnitřního klidu a současně posiluje intuitivní a logické duševní vnímání.
Zdroj:
David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny, Triton, 2011
https://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic