Reishi v boji proti alergii a astmatu

Alergie trápí poměrně velkou část populace. Může se projevovat různě silně. Při zvládání alergie může pomoci i houba Reishi.

Reishi a alergie

Alergie je civilizační chorobou posledních dvou století. Jedná se o nepřiměřenou reakci organismu na obvyklý vnější podnět, kterému se říká alergen. Nejčastěji se projevuje rýmou, kýcháním, oteklými sliznicemi a zarudlýma očima. Ze zdánlivě nevinné alergie se ale může vyvinout i astma, se kterým už není radno si zahrávat.

Tradiční čínská medicína (TCM) vysvětluje alergickou rýmy jako vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a zároveň nefungující obranný systém v dráze plic a ledvin. To může být podle TCM způsobeno již oslabenou vrozenou konstitucí, tedy problémy v těhotenství, ale také předčasným, případně vyvolaným porodem. Zároveň se v tradiční čínské medicíně uvádí, že s obranyschopností velmi úzce souvisí slezina a její systém, což je jakási obdoba našeho trávicího systému. Tedy má velký význam, co se jí. Proto v Číně bývá alergikům doporučováno omezit mléčné výrobky a sladké.

Síla je v prevenci

TCM cílí na přípravu před nástupem příslušného období, kdy se objevují alergeny, tedy na prevenci. Podle TCM se dá i pomoci v akutním případu. V rámci TCM se využívají různé bylinky a jednou z nich je právě i houba Reishi.

Reishi – neboli Ganoderma lucidum působí tak, že stimuluje obrannou energii Qi (imunitu) a současně doplňuje a harmonizuje systémy organismu. Léčitelé této medicíny vycházejí z toho, že když je organismus pevný a vyrovnaný, nemá pak důvod k alergickým reakcím. V případě alergií hraje určitou roli i psychický stav, také v tomto ohledu je nápomocná Reishi, která působí pozitivně.

A kdy tedy začít konzumovat lesklokorku lesklou, jak zní její český název? Většinou je to zhruba 2-3 měsíce před pylovou sezonou. Kromě toho bývá doporučována kombinace Reishi a houby Cordyceps sinesis, a to proto, protože druhá houba je známé tonikum, dodávající sílu orgánům zodpovědným za stav imunity: ledvinám a plícím.

Reishi a astma

A jak je to s astmatem? Astma je nemoc dýchacích cest, kterou charakterizuje dočasné zúžení průdušek kvůli určitým podnětům. Mohou to být alergeny (pyly, prach, zvířecí srst, určité potraviny, ale také cigaretový kouř a další nečistoty v ovzduší. Astma může být dědičné, dá se vytvořit, když člověk má časté problémy s dýchací soustavou a samozřejmě má vliv i stav imunitního systému a nedostačující stav protilátek.

Protože Reishi pomáhá při alergii, zjišťovalo se ve studii, uveřejněné v roce 2015, jestli tato houba může pomoci i při astmatu. Vědci ve studii na myších s vyvolaným astmatem využili vodný extrakt z Reishi, jerlínu žlutavého a lékořice uralské. Bylo zjištěno, že se snížil zánět a tedy došlo ke zlepšení stavu zvířat. Ze zkoušek vyšlo najevo, že se v případě Reishi jedná o pomocníka pro různé typy astmatu.
Při podrobnějším zkoumání se přišlo na to, že na zánět působila ze tří rostlin právě Reishi a konkrétně její triterpenoidy – nejvíce ganoderická kyselina C1. Makrofágy a monocyty byla utlumena tvorba prozánětového cytokinu TNF-α v krevním oběhu.

Zdroj:

1) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_09.htm
2) https://www.marioninstitute.org/anti-allergy-benefits-of-reishi-and-maitake-mushrooms/
3) Changda Liu, Nan Yang, Ying Song, Lixin Wang, Jiachen Zi, Shuwei Zhang, David Dunkin, Paula Busse, David Weir, Jody Tversky, Rachel L.Miller, Joseph Goldfarb, Jixun Zhan, Xiu-Min Li. Ganoderic acid C1 isolated from the anti-asthma formula, ASHMI™ suppresses TNF-α production by mouse macrophages and peripheral blood mononuclear cells from asthma patients. International Immunopharmacology, Volume 27, Issue 2, August 2015, Pages 224-231. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1567576915002477?via%3Dihub

serial-reishi-button